Ana Sayfa » Sohbet » Dini Sohbet Odaları

Dini Sohbet Odaları


Dini Sohbet Odaları

Dini Sohbet Odaları

Dini sohbet odaları, Dini chat siteleri, İslami muhabbet odaları olarak adlandırdığımız bu mekanlar; İslami yaşayış tarzını benimsemiş Müslüman kardeşlerimizin bir arada olduğu yerlerdir. Son derece nezih bir sohbet ortamı sizleri beklemektedir. Dini sohbet odalarının çalışma ve işleyiş mantığı diğer chat sitelerinden pek farklı değildir. Aynı İRC tabanına bağlı olarak çalışır. Bu siteler gün aşırı açık sitelerdir. Diğer sitelerden farklı yönlerinden birisi, buradaki muhabbetlerde ölçüyü elden bırakmamak, sarf edilen yazıların ucunun nereye varacağını iyi hesap etmek gereklidir. Çünkü buralara takılan tipler fazla müsamahakar değildir. İslami değerlere uygun, adab-ı muaşeret kurallarına göre  sohbet edilmelidir. Toplumun hassas olduğu konuları deşelemeden, insanların tepkisini çekmeden sohbet etmek daha münasiptir diye düşünüyorum.

Dini Sohbet Odaları Kimleri Ağırlamaktadır?

İslami sohbet yaşam süren insanlar; ikili ilişkilerini, sosyal mevkilerini yaşadıkları dine göre düzenlemek isterler. Bu son derece doğal bir tepkimedir. Gündelik yaşamın yorucu temposuna zaten zar zor katlanan insanlar, İslam ile alakalı merak ettiklerini, sohbet ortamlarında aramaktadırlar. Çünkü din konusu toplumumuzda hala bir tabu gibi durduğundan, kimse ötekine bu konu hakkında soru sormaya cesaret edememektedir. Fakat chat sitelerinin doğası gereği bütün herkes random olarak takılmaktadır. Bu da kişilere aşırı bir özgüven ve rahatlık hissi aşılamaktadır.

Dini Sohbet Odalarına Giriş Yolları

sohbet odalarına, mevcut bir internet bağlantınızın olması durumunda, bilgisayarla, laptopla ve mobil telefonlarla rahatlıkla bağlanabilirsiniz. Girmeden önce web ana sayfamızda kendinize uyan bir nickname seçmeniz gerekmektedir. Bu nickname sizin odadaki ruh halinizi yansıtacağından oldukça önemlidir. İslami bir siteye girdiğinizi unutmadan, buna uygun bir rumuz bulmanız sizin menfaatiniz icabıdır. Chat odalarına girdikten sonra isterseniz bu nickin sadece size ait olmasını sağlamak için kolayca şifreleyebilirsiniz. Bir dahaki gelişinizde bu nickle muhabbete kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Geldiğiniz her farklı zaman diliminde kendinize farklı rumuzlar seçerseniz, sizi kimse tanıyamaz ve sanal odalarda bir ağırlığınız olmaz.

Dini Sohbet Odası Kuralları Nelerdir?

İslami sohbet odasının kuralları, diğer sohbet sitelerine nazaran biraz daha katıdır. Uyarı ve ikaz yapmadan dışarıya atılmanız işten bile değildir. Bu nedenle sevgi, saygı, nezaket, hak, hukuk gibi kavramlara dikkat etmelisiniz. İnsanların inandığı değerlerle dalga geçmeden saygı göstermelisiniz. Nihayetinde herkes kendi inancında özgürdür, kimseye dayatma yapamazsınız. Bu odalarda bulunan görevliler, sohbet akışını 24 saat esasına göre vardiyalı olarak takip etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir