Sohbet Odaları Hakkında Bilmem Gerekenler Nelerdir?

Sohbet Odaları Hakkında Bilmem Gerekenler Nelerdir?

Chat-sohbet-mobil-seslichat

Sohbet Odaları Hakkında Bilmem Gerekenler Nelerdir?

SOHBET, yani Chat odaları internette kullanıcıların ekran üzerinde doğrudan mesajlaştıkları yerlerdir. Sohbet odalarında, aynı anda çok sayıda insan birbirinin mesajını okuyup cevaplayabilir.

Bazı sohbet odaları özellikle genç internet kullanıcılarına çekici gelir. Farklı kültürlerden milyonlarca genç, güncel olan hemen her konuda fikirlerini paylaşırlar. Bazı okullar, bu ulusal kaynaktan faydalanıyor. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde öğretmenlerinin gözetimindeki öğrenciler İspanya, İngiltere veya başka bir ülkedeki öğrencilerle toplumsal olayları tartışabiliyorlar. Hatta öğrenciler, sınıf projeleri hakkında mühendisler, kimyagerler ya da başka uzmanlarla sohbet edebiliyorlar.

Buna rağmen birçok insan sohbet odalarını eğitimle ilgili konuları konuşmak için ziyaret etmez. Eğer internet erişimin varsa hangi tehlikelere karşı uyanık olmalısın?

Seks Avcıları İçin Bir Av Sahası

Aslı şunları anlatıyor: “Bir sohbet odasında bazı insanlarla konuşurken bir adam bana 14 yaşında tanıdığım biri olup olmadığını sordu. Adam onlarla cinsel ilişkiye girmek istiyordu ve bu kişilere bunun için para ödeyeceğini söyledi.”

Aslı’nın bu yaşadıkları istisna değildir. İnternetteki avcılar öyle yaygınlaşmıştır ki bazı hükümetler gençleri korumak için rehberlik sağlayan yayınlar yayımlıyorlar. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) bir yayını, sohbete doğrudan cinsel konularla başlayan kişilere karşı uyarıda bulunuyor. Yayın ayrıca “ilgi ve sevgi gösterip nazik davranarak hatta hediyeler yollayarak kurbanlarını yavaş yavaş ayartan kişilere” karşı da dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Bu avcılardan bazılarının kullandığı belli metotları FBI’ın yayını şöyle tanımlıyor: “Onlar sizi dinlerler ve çocukların yaşadıkları sorunlara duygudaşlık gösterirler. Genellikle en yeni müzikler, hobiler ve çocukların ilgi alanları hakkında bilgilidirler. Bu kişiler cinsel içerikli kelimeler kullanıp yavaş yavaş sohbetlerinin içeriğini değiştirerek çocukların çekingenliğini kırmaya çalışırlar.”

Tehlike yaratanlar sadece sapık yetişkinler değildir. Ayrıca Mukaddes Kitabın ahlak standartlarını yok sayan ya da bu standartlara saygı duymayan kişilerden de sakınmalısın. Cem ismindeki genç bir adamın yaşadıklarına bakalım. İnternette başka gençlerle sohbet ederken bir kız onu özel bir sohbet odasına davet etti. Sonra ona seksle ilgili imalı bir soru sordu. Cem özdenetim gösterip sohbeti hemen sona erdirdi.

Cinsel konulara merak duymak doğal olduğundan Cem gibi bir tepki göstermek senin için çok zor olabilir. Makalenin başında sözleri alıntılanan Mert şunları söylüyor: “Eğer seks hakkında konuşulmaya başlanırsa sohbeti sona erdirmek için yeterince kuvvetli bir özdenetim olduğunu düşünürdüm. Fakat tekrar tekrar bu sohbetlerden ayrılmadığımı fark ettim ve kendimi seks hakkında sohbet ederken buldum. Bunu yaptıktan sonra kendimi çok kötü hissediyordum.” ‘Bir sohbet odasında kim olduğumu söylemediğimde, seks hakkında konuşmanın bana bir zararı olur mu?’ diye merak edebilirsin.

                                              İkiyüzlüler

Asıl amacının internette seks hakkında konuşmak olmadığını söyleyebilirsin. Makalede adı geçen Mert ve Aslı gibi sen de sohbet odalarını, çekingenlik hissetmeden kendi fikrini ifade edebileceğin bir yer olarak düşünebilirsin.Öyle olsa bile dikkat etmen gereken başka bir tehlike söz konusudur.

Sohbet odalarının temelinde kim olduğunu saklama özelliği vardır; bu da seni hile yapmaya yöneltebilir. Aslı “İnsanlarla sohbet etmeye başlardım ve sonra da sohbete ayak uydurmak için farklı bir kişiliğe bürünürdüm” diyor. Aslı gibi sana da sohbet odasında belli bir gruba uyum sağlamak için farklı bir kişiliğe bürünmek çekici gelebilir. Yeni arkadaşlar edinme çabasında olduğun için onların kullandığı dili ya da ilgi alanlarını benimsemeye başlayabilirsin. Diğer taraftan sohbet odalarını, ana babanın ya da arkadaşlarının onaylamayacağı fikirlerini ve duygularını açıklayabileceğin bir yer olarak görebilirsin. Her iki şekilde de bir grup insanı ya da başkalarını aldatmış olacaksın. İnternette, aslında olmadığın biri gibi davrandığında sohbet odandaki kişileri aldatmış oluyorsun. Diğer taraftan ailene ve arkadaşlarına da gerçek hislerini ve fikirlerini açıklamıyorsan onları aldatmış olursun.

neden  de belirtildiği gibi bazı sohbet odaları yararlı bir amaca hizmet edebilir. Ancak yehova’yı memnun etmek isteyen gençler bu modern iletişim aracını kullanırken çok dikkatli davranmalılar. Eğer sadece bir okul projesi için bir sohbet odasına girmen gerekiyorsa, sohbet süresince ana babandan ya da başka bir yetişkinden yanında bulunmasını rica et. Bir sonraki makalede sohbet odalarına girerken tedbirli olmanı gerektiren iki neden daha ele alınacak. Ayrıca bu makale sohbet odalarını dikkatli şekilde kullanmana rağmen karşılaşacağın belli sorunlarla nasıl başa çıkabileceğini de ele alacak.

26 Kasım 2018 - 06:12

admin

52 views

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sanalsevgi.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sanalsevgi.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi