Isparta Sohbet Odaları

Isparta Sohbet Odaları

Bilindiği gibi sohbeti tüm Türkiyede il il tanımlak zordur bizde sizlere daha öcede bahsettiğimiz gibi sırasıyla illerimizi ve ilçelerimizi tanıtacağız. Sırada bulunan İlimiz Isparta’dır.

 

Isparta’nın Neden Gülleri Meşhurdur?

Isparta ile gül özdeşleşmiştir. Şehrin her adımında gül ve gül mamullerine rastlamak mümkündür. Caddelerinde, sokaklarında yan yan gül ürünleri satan mağazalar mevcuttur. Milli bayramlarda, özel günlerde insanların üzerine büyük araçlarla gül suyu fışkırtılır. Isparta’ya gül kokulu şehir demek doğru olur. Şehir merkezinin yanı sıra Mayıs ayı itibariyle bahçelerden de mis gibi gül kokuları yayılır. Bu güller pembe renkli olup, sanayi gülleridir. Gün ışımaya başladığında güller toplanmaya başlar. Çuvallara doldurulup gülyağı fabrikalarına götürülür. Bu fabrikalarda gülden birçok ürün yapılır. Gül mamulleri çok çeşitlidir. Bunlar: gülsuyu, gül sabunu, gül kokulu teşbih, gül kokulu seccade, gül kolonyası, gül lokumu, gül reçeli, gül kremi…gibi birçok ürün yapılmaktadır. Gül yağı birçok kozmetik ürünün hammaddesi olarak kullanılmaktadır.

Dünyanın gül yağı ihtiyacının % 65’ini Isparta gülleri karşılar.
Gül rengiyle, kokusuyla, görselliği ile her zaman insanlığın dikkatini çekmiştir. Sevginin ve aşkın sembolü olmuştur. Tarihi ise insanlık tarihi kadar eskilere dayanır. Anadolu’daki ilk gül üretiminden İbn-i Batuta seyahatnamesinde bahsetmiştir. Kaynaklara gül Edirne’de üretiliyordu. O dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları çok genişti. Cermen sancağına bağlı Kazanlık ve Zağra nahiyelerinde üretiliyordu. Osmanlı- Rus savaşlarında Bulgaristan’da yaşayan ve gülcülük ile uğraşan birçok insan Anadolu’ya göç etmiştir. Tarih olarak 1900’lü yılların başında Anadolu’da tekrar gülcülük ile uğraşılmaya başlanmıştır. Bu konuyla ilgili çalışmayı ilk olarak Ziraat Bakanlığı yapmış ve 100 bin tane gül fidanını Anadolu’daki bazı şehirlere dağıtmıştır. Yalnız her yerde gülcülük ilerleyememiştir. Bu sebebi olarak da imbiklerin yetersizliğidir. İmbik, damıtıcıdır. Bu anlamda başarıya ulaşılan şehir Isparta olmuştur.

Önceleri köylüler kendi imkanları ile gül yağı üretirken 1935 yılında Ekonomi Bakanı Celal Bayar tarafından Isparta’da gülyağı fabrikasının temeli atılmıştır. 1936 yılından itibaren fabrika usulü gülyağı üretilmeye başlanmıştır. 1954 yılında Gülbirlik kurulmuş ve katı gülyağının üretimine de başlanmıştır. 1958 yılında İslamköy’de, 1968’de Aliköy’de, 1976’da Yakaören’de gülyağı fabrikası kurulmuştur. Günümüzde Gülbirlik başta olmak üzere özel işletmelerde de gülyağı üretimi devam etmekte olup dünyada gül sektöründe birinci sıradadır.
Gülcülüğün gelişmesinde en önemli isim olan İsmail Efendi bir gül mevsiminde dünyaya gözlerini yummuştur.

Söylediğimiz gibi güller diyarı Ispartanın güllerinin Tarini sizlere tanıtmaya çalıstık

sanalsevgi de kalın bizleri takip etmeye devam ediniz …

09 Ocak 2019 - 02:14

admin

187 views

3 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sanalsevgi.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sanalsevgi.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi