burdur chat odaları

burdur chat odaları

Bilindiği üzere ülkemizde chat sohbet muhabbet ve sanal alemde sörf diye adlandırdığımız zaman harcama veya kişisel olarak ciddiye aldığımız sanal sohbetler çok yaygın hale gelmiş ve artık bir yaşam tarzı halin de günlük yaşantımızda dır. Bu tarz sohbetlerimiz hakkında defalarca makale ve kelime yazdık detaylı şekilde artık sizlere bilgi aktardığımızı sunuyoruz sizlere artık bir başka makale olarak illerimiz ve ilçelerimiz hakkında tanıtım ve bilgilendirme adında makalelerimizi yazıp anlatacağız.

Bunun başlangıcını Burdur ilimizle başlatıyoruz . Burdur tarihi olarak m.ö 700 yıllarına dayanan bir yerleşim yeridir. İlimiz Burdur  Neolotik Çağa kadar inmektedir.1957-1960 yılları arasında Prof.J.Mellaart tarafından Hacılar’da yapılan kazılarda Neolitik kültürün bütün ayrıntılarını ortaya çıkarmıştır. Bu bulgular M.Ö.7000 yıllarına inmektedir. Yine 1978-1988 yılları arasında Kuruçay Höyükte ve 1989-1992 yılları arasında Bucak Höyücek Höyükte Prof.Dr.Refik DURU tarafından yapılan kazılarda da Neolitik çağın kültürüne rastlanılmıştır. Bu çağın en önemli özelliği: İnsanların,hayvanları evcilleştirmesi,çanak-çömlek yapımını öğrenmiş bulunmasıdır. Anadolu’nun ilk heykelcikleri olarak bilinen ANA İLAHE’yi temsil eden pişmiş toprak figürünler ve süs eşyaları Neolitik Çağda Hacıların en önemli eseridir.

Burdur ilimizin Tarihi önemi yanında yaşam tarzı olarakda hala geçmişten günümüze kültürünü bozmamış örf ve adetlerine saygılı koruyan saygın ve misafirperver bir halkı vardır. Burdur ilinin küçük ve şirin ilçeleri hem ekonomide hemde kültür olarak öne çarpmaktadır. Bucuk ili sanayi bakımında hem iş hem ise isdistam sağlan önemli ilçelerinden birtanesidir. Büyük göç almış ve insanlara yaşam için iş imkanı sunmuş bir ilçesi ve Türkiyede tanınan bir ilçe haline gelmiştir.

Burdur ilimizin yörel olarak hem oyunları yem yemekleri de günümüze kadar gelmiş ve sürmektedir. Tekezortlatması, şu dirmilin çalgısı, cemilem,alyazma zeybeği  gibi bir çok kültürel oyunlarla göze çarpmaktadır. Tarımda ise pancar ve Gölhisar ilçesinde sera ve kırsal tarım Söğüt kasabasında da kalitesi ile söz ettiren sera tarımı yapılmaktadır. Dirmil ilçesinde kreç ocakları ile kendinden söz ettirmektedir.

Burdur ilimiz küçük ve şirin bir şehrimizdir . Zamanla göç vermiş ve nufusunu sanayinin ilerleyen şehirlerine göndermiştır. Ama burdur özünden sözünden bir sey kaybetmemiştir. Halkı yöresel yemekleri kültürel etkinleri her zaman tarihin izinde gitmektedir.

Saygı ve sevgilerimizle www.sanalsevgi.com da kalın.

08 Ocak 2019 - 23:37

admin

173 views

0 YorumYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar


Haydi Sende sanalsevgi.com Sohbet Odalarına katıl ve sohbet odalarının farkını yaşayın! ücretsiz chat odaları sitesi sanalsevgi.com

Neden Biz!

  • Kaliteli
  • Seviyeli
  • Eglenceli
  • Sohbet Sitesi